kolmapäev, november 22, 2006

On mõningaid sõnu eesti keeles, millest ma ei saa aru, miks neid peab just nii kirjutama. Näiteks mõttetu. Enamiku inimeste puhul kõlab hääldamisel esimene t häälik pikana ja seetõttu võiks teda kirjutada ühekordse tähega. Aga kusagil on otsustatud, et peab kirjutama 2kordse tähega. Samalaadne asi on sõnadega kaan/kaas ja küün/küüs. Miks ei võiks olla mõlemad variandid käänamisel õiged? Suur osa inimesi (võibolla sõltub see sünnipaiga murdelisest eripärast ja muidugi ka eesti keele õpetajast:P) kasutab nagunii loomuomasemat varianti. Muidugi on veel need -lik ja -likkus ning nende käänamine. Mulle endale meeldivad sõnad kefiir ja mehaanika. On ilusti kokku lepitud, et neid võib kirjutada kahte moodi ja kõigil on lihtsam. Üks mõnus raamat, mis mulle meeldib ja mis mind on ikka aidanud, on Ester Repnau "Eesti keel. Grammatika". Miniteatmiku vormis.

10 Comments:

Blogger keelek6rv<ütles...>

oleks päris huvitav teada saada, missuguseks muutuks eesti keel, kui teha mingi suuremat sorti rahvaküsitlus ja uurida, mis on inimeste arust halvimini meeldejäävad (õigekiri!) ja muutmist nõudvad sõnad :)

11/22/2006 05:48:00 PM  
Blogger Krentu<ütles...>

Mind jälle näiteks häirib, kui inimesed ei räägi õieti. Näiteks et varbaküün või potikaan. Kui on mõni lähedasem inimene, siis ma ikka parandan. Hoopis rohkem aga segavad mind uued muutused, nt vaffa, kift.
Aga ma arvan, et mõttetu tuleb sellest, et ilma mõtteta= mõttetu... Ja kui mu mees räägib, et miski on pliitA peal, siis läheb mul hari punaseks, sest ma juba kümme aastat räägin, et pliitat pole olemas, ega pluuset ega taldrekut.
Ega ma tegelikult peale oma väga lähedaste ei kipu kedagi parandama, igaüks räägib nii nagu nokk loodud :))

11/22/2006 06:48:00 PM  
Blogger Krista<ütles...>

Mul oli üks kursaõde, kes järjepidevalt eeldas sõna "õieti" õigesti kasutamist. See komme on külge jäänud küll.
Võib-olla eesti keeles on juba niigi piisavalt sõnu, millel on üks kirjapilt, aga mitu erinevat tähendust (ntx silm, palk). Ja kui kaas oleks kaan, siis hakka jälle eristama kaani ja kaant? Või kui küüs oleks küün, siis küüni ja küünt?
-ne lõpulised sõnad on "vahvad". Kirjutaksin neid (nt modernne, humaanne) vist ise ka valesti, aga tavaliselt tuleb ikka enne meelde omadussõnaga võrrelda.

11/22/2006 07:18:00 PM  
Blogger Krentu<ütles...>

ja sellepärast ma ei targutagi eriti avalikult, et isegi teen vigu :)

11/22/2006 07:52:00 PM  
Blogger keelek6rv<ütles...>

ma viibin üsna palju professionaalide (st filoloogide :)) seltskonnas ja pean tõdema, et kõnekeeles teevad ikka praktiliselt KÕIK vigu, püüa palju tahad.. ja mõnele kohe on elevant käele astunud - muidu kena inimene, aga õigesti kirjutada ei mõista. mul on üha enam tunne, et keeletunnetus on kuskilt kõrgemalt-kaugemalt kaasasaadud (kaasasündinud) asi, mitte kõva õppimise tulemus (kuigi eitada ei saa ka karmi drilli tagajärjel kirjaoskuse saavutanute olemasolu)
:)

11/22/2006 07:59:00 PM  
Blogger Heidi<ütles...>

Keelek6rvaga nõus. Midagi pole teha, mõnel lihtalt pole keelelist vaistu. Nagu muusikalise kuulmisegagi: mõni laulab natuke valesti, mõni kohe kõvasti. Samas on mingid ortograafiareeglid, mis iga inimene peaks suutma selgeks õppida.
Samas tunnen, et arvuti pärsib õigekirja. Ehk siis käsitsi kirjutades on õigekiri justkui rohkem "käe sees". Kuigi muidugi omaenese rumalusest tuleb vigu iga kirjutamisvahendiga.
Aga ma jään siiski arvamuse juurde, et küün ja küüs tuleb paikkonnast, et meie kandis (edela-lääne-Eestis)räägitaksegi nii. Aga noh, eks see arvamus tuleb eneseõigustamisest ja mittepädevusest antud teemal:P
Rahvaküsitlus ei anna ilmselt tulemusi. Pigem võikski see olla keeleteadlaste-filoloogide pärusmaa, et uurigu, kuidas nende asjadega ikka on. Kuigi vaevalt keegi viitsib nii väikese teemaga tegeleda. Keel nagunii kaob millalgil kuhugile:(
Aga ikka võib arutleda:)

11/22/2006 10:32:00 PM  
Blogger Heidi<ütles...>

Muidugi olen ma eluaeg olnud hädas parasiitsõnadega...

11/22/2006 10:38:00 PM  
Anonymous Anonüümne<ütles...>

Aga minu õde ütleb "jogurd" ja see on kohutav. Aga muidu - räägitagu nagu meeldib :)
A

11/23/2006 09:46:00 AM  
Anonymous Anonüümne<ütles...>

Veel keelest - kas Sul pole nii, et kui keegi astub ligi ja küsib näiteks kas mõttetu kirjutatakse ühe või kahe t-ga, siis vastata ei oska; kui aga sooviks lauses kasutada sama sõna, siis paneks ta kirja korrektselt. Ehk siis keeleoskus tuleb kusagilt seljaajust vms kohast, mitte aga teadlikust mõtlemisest.
A

11/23/2006 10:25:00 AM  
Blogger Ülle<ütles...>

Mu mehepoolsed vanemad sugulased räägivad KÄSA pesema ja KARDULAID koorima. See ajab mul jälle harja punaseks. Ju see on nende piirkonna mingi eripära. Piirkond on Läänemaa.

11/24/2006 10:03:00 AM  

Postita kommentaar

<< Home

Be Creative in January!