neljapäev, juuni 15, 2006

Olen kaks päeva järjest käinud viipekeelsel konverentsil. Et siis päeva lõpuks on lektoritel väsinud käed, mitte suu. Lahe on see, et auditooriumis käib täisvaikuses tihe vestlus. Seda ei kohta igapäevases elus just eriti tihti. Vaegkuuljate koolis tuleb seda küll ette, kuigi üldiselt kurdid teevad palju taustamüra. Enda sammude lohistamist, ukse paukumist jms nad ju ei kuule. Muidu aga oli huvitav konverents. Kurtide kultuurist ja folkloorist. Lektoriks ameeriklasest kurt 69aastane mees. Hästi palju näiteid, legende ja nalju. Mind häiris pisut, et ta rääkis naljade ja lugude seletuse mitu korda üle. Nagu kahtleks kuulajate intelligentsuses. Muu asja sees sai Kaarup eile 2aastaseks. Palju õnne:)

7 Comments:

Blogger Thredahlia<ütles...>

Mina puutusin tsütogeneetikas, sünnieelsest diagnostikast ettekannet tehes kokku kurtide eetiliste probleemidega "normaalsete ühiskonnas" - kaks vaadet: kurtus kui puue või kurtus kui lingvistiline identiteet kultuuri osana. Viimasest tulenevalt on kurdil vanemal eetiline õigustus kasutada sünnieelse diagnostika ja kunstliku viljastamise meetodeid samuti kurdi lapse saamiseks, et jagaks tema kultuuri ja lingvistilist identiteeti - mida siiani on suureks tabuks peetud või ei teagi, kuidas seda nimetada. Esialgu tekitas hämmingut, aga pikemal mõtlemisel igati loogiline - veelkord kinnitus, et ühiskonnas pole midagi must-valget.

6/15/2006 05:31:00 PM  
Blogger Heidi<ütles...>

Mina ilmselt jagan ka viimast vaadet.
Ma ei saa täpselt aru, mida on tabuks peetud? Kurti vastsündinut?
Eks kurte on erinevaid, mõni eelistab kuuljaid lapsi, et lapsel oleks lihtsam ühiskonnas hakkama saada, mõni eelistab kurti last, et endal on lihtsam samastuda.
Mina olen samas kontekstis mõelnud tumedanahalise lapse lapsendamisele. Et, kas mina valgenahalise eestlasena suudan tema tundeid ja olukordi nt rassismi, identideedi vms suhtes mõista ja lahendada.

6/15/2006 06:44:00 PM  
Blogger Thredahlia<ütles...>

Tabu selles mõttes, et kurtusega mitte kokku puutunutele näib kurtus enamasti siiski puue ja sellest tulenevalt peetakse vääraks seda, kui kurdid vanemad ei soovi mitte kuuljat vaid justnimelt kurti last ja kasutavad selle kinnitamiseks sünnieelset diagnostikat.

6/15/2006 07:08:00 PM  
Blogger Heidi<ütles...>

siis ma sain ikka õieti aru:)
No minu eriala on selline, et nö puue on pigem eripära.
Konverentsil ütlesid kurdid välja nt selle, et nemad vaatavad sageli kuuljaid kui puudega inimesi. Eks nende seisukohalt see nii ongi.
Ükskord Sa arutasid oma blogis downide üle.
Mõtlesin siis, et teatud vaatenurgast ei ole mitte downid erivajadustega, vaid erivajadustega on pigem neid ümbritsevad inimesed ja ühiskond. Downide jaoks on asjad lihtsad, sellised nagu nad on. Teised ajavad asju keeruliseks. Asjata:)

6/15/2006 08:16:00 PM  
Blogger Maret<ütles...>

Loen teie tarka arutelu ja ütlen vaid .... palju õnne suurele Kaarupile!!! Emmele palju õnne ka :)

6/16/2006 08:22:00 AM  
Blogger Heidi<ütles...>

Aitäh! :)

6/16/2006 10:40:00 AM  
Blogger Anneli<ütles...>

Palju õnne toreda poisi sünnipäeva puhul! (kõigile asjaosalistele :) )

6/17/2006 01:37:00 AM  

Postita kommentaar

<< Home

Be Creative in January!