reede, jaanuar 27, 2006

Horisont

Uus, jaanuarikuine Horisont annab põhjaliku ülevaate pidalitõve ehk leepra fenomenist. Minu jaoks täpselt nagu rusikas silmaauku. Sest just hiljuti sai ühes seltskonnas leeprast paari sõnaga arutatud ja mulle meenus nii mõnigi ilukirjandusteos, mille olustik ja tegelaskujud pidalitõvega seotud. Meenus ka huvi asja olemuse vastu. TÜs Eesti kirjanduse loengutes oli kohustuslike kirjanike seas ka Aadu Hint. Et mitte vana lugemuse peal liugu lasta, lugesin tema Vatku tõbilas. Ja asi hakkas huvitama. Lugesin toona veel lisaks mingeid teooriaid ja materjale ja üleüldse oli teema huvitav. Ja nüüd selline huvitav artikkel Horisondis. Küllap on see rahva kollektiivne mälu ja õud, mis kummastava tõve mulle huvitavaks teeb. Oli see Tuglase novell, kus peategelase armuromaan kauni ja saladusliku neiuga lõppes teadasaamisega, et tütarlaps oli lähedal asuva leprosooriumi patsient? Niisiis, kui aega saate ja huvi on, siis lugege Horisonti. Ja igasugu arvamused-uskumused-mälestused pidalitõve kohta on teretulnud.

2 Comments:

Blogger oravake<ütles...>

See oli vist "Tuli sinu peos" - telelavastuski sellest tehtud, tüdrukut mängis Piret (siis Tanilov) Jõemägi. Aga kas see polnud mitte August Mälgu kirjutet lugu? (Vabandan, mäli vilets, võin ka eksida).

1/27/2006 04:01:00 PM  
Blogger Heidi<ütles...>

Võis vabalt Mälk olla. Tuglas tunduski mulle kahtlane, kuna pidalitõbi rohkem rannarahva seas liikvel ja Tuglas merest üsna kaugel. Mälgule seevastu rannateema südamelähedane.
Aitäh!

1/30/2006 11:11:00 PM  

Postita kommentaar

<< Home

Be Creative in January!